Дії ФГВФО щодо продажу пулів мають досліджуватися правоохоронними та антикорупційними органами

20-01-2018

Дії ФГВФО щодо продажу пулів та лобіювання іноземних компаній мають досліджуватися правоохоронними та антикорупційними органами, — учасники ринку

Професійні учасники ринку активів банків, що ліквідуються, обговорили оголошені Фондом гарантування кваліфікаційні відбори за напрямками «ПОСЛУГИ КОМПЛЕКСНОЇ ПІДГОТОВКИ ДО ПРОДАЖУ ПУЛІВ КРЕДИТІВ» та «ПОСЛУГИ КОМПЛЕКСНОЇ ПІДГОТОВКИ ТА ОРГАНІЗАЦІЇ ВІДКРИТИХ ТОРГІВ (АУКЦІОНІВ) ДЛЯ ПУЛІВ КРЕДИТІВ».

15 листопада 2017 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб на офіційному сайті опублікував оголошення про проведення двох планових кваліфікаційних відборів щодо продажу пулів кредитів.

На переконання учасників ринку NPL в Україні, критерії які впроваджує Фонд є антиконкурентними, непрозорими та мають ознаки лобіювання інтересів іноземних приватних компаній, що в результаті може призвести до недоотримання мільйонів гривень вкладниками та іншими кредиторами неплатоспроможних фінустанов.

Про це учасники ринку реалізації активів неплатоспроможних банків говорили під час круглого столу «Нові кваліфікаційні відбори ФГВФО: які ризики несуть для ринку та вкладників». Ані представники ФГВФО, ані НБУ на запрошення Асоціації «Біржові та електронні майданчики» до участі в дискусії, не відповіли.

Як зазначив голова Асоціації «Біржові та електронні майданчики» Олег Падалка, наразі відсутній навіть проект документа, який би регулював правила формування пулів кредитів, їх підготовки до реалізації і безпосередньо правила реалізації пулів.

«Яким чином будуть формуватися пули, на яких засадах це відбуватиметься, напевно сьогодні знають тільки представники Фонду гарантування, які оголошували кваліфікаційний відбір. І ми не виключаємо, що такі умови будуть розроблятися в залежності від результату цього кваліфікаційного відбору, — зауважив Олег Падалка. — Фонд гарантування вкладів – це представник держави, який фактично проводить тендер на отримання послуг від третіх осіб. Якщо провести аналогію з державними закупівлями, то уявімо, що Укрзалізниця оголосила тендер і не назвала умови співпраці: ціни на послуги, правила ремонту колій тощо. Цей тендер був би відмінений правоохоронними органами, громадськістю, а відповідальні особи були б притягнуті до відповідальності. Не зрозуміло, чому у ФГВФО є право порушувати правила прозорості та публічності».

«Для нас є незрозумілою позиція Фонду та Нацбанку щодо формування пулів. Представники ФГВФО неодноразово під час публічних заходів наголошували на тому, що пули будуть формуватися відповідно до дати проведення аукціону, який не відбувся, — сказав радник порталу UBIZ.ua Дмитро Бойко . — Фонд обіцяв нормативно вирішити дане питання для того, щоб кожний інвестор мав чітке розуміння того, яким чином відбуватиметься процес як формування пулів, так і продажу. Проте через 2 місяця після подібних заяв з боку ФГВФО це питання залишається відкритим. Чому правила гри будуть оголошені після конкурсного відбору?».

Учасники дискусії також нагадали, що останнім часом Фонд намагається неприховано лобіювати інтереси приватних іноземних майданчиків. Перша спроба була навесні 2016 року, коли Нацбанк запропонував Міністерству економічного розвитку змінити законодавство, і дати доступ до ринку активів ФГВФО тільки трьом компаніям, у тому числі, іноземним. Друга спроба відбувалася з березня по вересень 2017 року, коли Фонд усупереч власній нормативній базі, у неконкурентний спосіб в обхід Prozorro.Продажі намагався залучити до продажів заставних активів по рефінансуванню НБУ два американські майданчики. Наразі триває третя спроба.

Серед критеріїв, оголошених 15 листопада відборів – досвід компаній з надання комплексних послуг з підготовки до продажу (продажу) пулу кредитів балансовою вартістю не менше 3 млрд грн за останні три роки однією угодою. При цьому, загальний обсяг підготовки до продажу (продажу) має бути понад 9 млрд грн за три роки (3 млрд грн — це лише один пул, мінімально підготовлений до продажу чи проданий). За словами учасників круглого столу, таких пулів не реалізовував навіть «монополіст» ринку торгів арештованим майном ДП СЕТАМ.

«Даний процес знову не дасть можливості інвесторам заходити на наш ринок і викупати наші активи, адже кожна особа буде вважати, що її право може бути порушене в процесі реалізації і в судовому порядку зможе оскаржити результати торгів, — наголосив Дмитро Бойко. Система, за якою відбувається сьогодні продаж активів наразі є повністю відкритою, прозорою, доступною та публічною. Всі чітко розуміють ті правила гри, які є на ринку в рамках проекту ProZorro.Продажі. Чому ж сьогодні Фонд «веде за руку» двох організаторів торгів»?!

Голова Асоціації електронних майданчиків України також звернув увагу на те, що ФГВФО обіцяв до кінця 2017 року виставити 90% активів на реалізацію на Prozorro.Продажі, а по факту на початок грудня 2017-ого на торги було виставлено не більше 50%.

«Фонд не виконує свої прямі обов`язки, а намагається лобіювати інтереси приватних організацій. І це повинно досліджуватися, як громадськістю, так і правоохоронними органами», – сказав Олег Падалка.

Зазначимо, що дії ФГВФО щодо продажу активів банків за участі компаній, визначених у неконкурентний спосіб, наразі розглядаються Антимонопольним комітетом України.

Представники фінансових компаній також наголошували на непрозорості критеріїв відбору і негативних наслідках таких кваліфікаційних відборів:

«Система продажів ProZorro.Продажі – це є велике надбання для всіх учасників ринку. Це та можливість, яка дає нам вести бізнес, це та можливість, яка дає нам отримувати захист своїх прав, можливість ними користуватися і ми отримуємо чесні прозорі правила на них. Ситуація ж, яка анонсована Фондом гарантування вкладів буде мати негативний наслідок, адже це суттєво похитне позицію учасників ринку, які своєю працею щодня забезпечують наповнення коштами Фонду гарантування вкладів. Монополізація. Та тенізація ринку, яку ми спостерігаємо – безперечно, величезний крок назад, це регрес. І конкретно ми, як учасники ринку, будемо ініціювати звернення до Фонду гарантування вкладів, до Нацбанку, до правоохоронних органів щодо недопущення монополізації цього ринку, щодо прописування непрозорих умов, які штучно і дуже відверто створюють перешкоди. Це суперечить інтересам держави», — заявив представник ФК «Арбо фінанс» Олег Слободянюк.

Учасники звернули увагу і на нещодавній прес-реліз Національного банку України від 01.12.2017, у якому регулятор фінансового ринку ще до завершення відбору ФГВФО констатує, що пули кредитів (які перебувають у заставі за кредитами рефінансування НБУ) продаватимуться дочірніми американськими компаніями ТОВ «Дебтекс Україна» (дочірня компанія DebtX) та ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн» (дочірня компанія FFN).

«Це фактично можна розцінювати як оголошення результатів кваліфікаційного відбору ще до його проведення. Ми будемо просити правоохоронні органи і АМКУ з’ясувати всі обставини такої заяви НБУ, який «без конкурсу призначає переможців». Сьогодні-завтра буде надіслано відповідні звернення», — підсумував Олег Падалка.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *